Vaaz Kürsi Model

CAMİ VAAZ KÜRSÜ MODELLERİ

Caminin içinde vaaz verip cemaati dinî konularda aydınlatan kişiye vaiz denilmektedir. Vaizin oturduğu yüksekçe bölümlere de vaaz kürsüsü adı verilir. Ahşap Sanat ürettiği cami vaaz kürsü modelleriyle farklılık gösterir.

Özellikle dini mimaride ahşap işçiliği geniş bir kullanım alanına sahip olmakla birlikte Ahşap Sanat, cami mobilyalarında işçilik ve kalitenin çok önemli olduğunun bilincindedir. Bu nedenle ürettiği cami vaaz kürsü modelleri ile ince işçiliğin, kalitenin ve dayanıklılığın izlerini kolaylıkla görebilmenize imkân tanır.

Cami vaaz kürsüsü camilerde oldukça önemli bir kısım olarak yer alır. Bu nedenle yapımında incelik ve titizlik ister.

Cami Vaaz Kürsüsü Nedir?

Vaiz; Cami, mescit gibi yerlerde Kur'an-ı Kerim'den, hadis, fıkıh ve ahlak kitaplarından örnekler vererek insanlara öğüt veren kişilere denilmektedir. Vaizler dinî konularda halkı aydınlatan din bilgini olarak bilinmekte ve bu sırada kürsüde yer almaktadır. Camilerde bulunan kürsüler vaaz verilen yerler olarak kullanılmakta ve çoğu zaman sahının sol köşesinde yer almaktadır.  Hocaların vaaz ya da ders vermek istediklerinde çıktıkları yer cami vaaz kürsüsüdür. Vaazı bölmemek ve daha net görünebilmek için yüksek bir yapı olarak inşa edilirler. Kürsülerin birçoğunda da süslemeler bulunmaktadır. Eski Cami tasarımlarında her mimarın bir imzası bulunmakta ve çoğunlukla kürsü gibi elemanlarda kendilerine özel belirli bir imza ile tasarlanmaktadır.

Ahşap Sanat ile Cami Vaaz Kürsüsü Üretimi

Ahşap Sanat pek çok kişiyi bünyesinde bulunduran ve hemen her gün pek çok kişinin ibadet etmesini sağlayan bu yapılarda kullanılan malzemenin kaliteli ve dayanıklı olması gerektiğinin bilinciyle cami vaaz kürsüsü modelleri üretimi yapar.
Göze ve ruha, içsel huzura hitap eden bu yapılarda dayanıksız, kötü gözüken işlevsel özelliklerden yoksun mobilyalara alternatif olarak hizmet vermeye başlayan ve işindeki başarısıyla bilinen Ahşap Sanat, hizmet ettiği ve üretimini gerçekleştirdiği cami vaaz kürsüsü modelleri ile Camilerin ne derece önemli olduğunun bilincindedir ve buna uygun mobilyalar üretmektedir. Vaizlerin Kur'an-ı Kerim'den, hadis, fıkıh ve ahlak kitaplarından örnekler vererek insanlara öğüt vermesi için kürsüleri özel olarak tasarlar.