Lambiri Modelleri

CAMİ LAMBİRİ

Dini mimaride ahşap işçiliği geniş bir kullanım alanına sahip olmakla birlikte önemlidir de.  Ahşap Sanat, cami mobilyalarında işçilik ve kalitenin çok önemli olduğunun bilincindedir. Bu nedenle ürettiği tüm mobilyalarında olduğu gibi cami lambiri ile ince işçiliğin, kalitenin ve dayanıklılığın izlerini kolaylıkla görebilmenize imkân tanır. Cami lambirisi camilerde oldukça önemli bir kısımdır. İbadet yeri olan camilerimizde cami lambiri yapımında incelik ve titizlik hedefimizdir.

Lambiri Nedir?

Lambiri genel itibariyle ahşap, plastik, metal veya taşla yapılabilmektedir. Lambiriler tavan ya da iç duvar kaplamasına verilen isim olarak bilinmekte ve literatürde bu isimle geçmektedir. Kısacası bir yapının iç duvar kaplaması olarak özetleyebileceğimiz bu kavram, mermer ve ahşap olabilmektedir. Genellikle cami lambiri tavana yapılan ahşap kaplamadan oluşmaktadır.

Ahşap lambiri genellikle 2-3 santimetre kalınlığına sahip ortalama 8 cm genişliğinde olan fırınlanarak ya da fırınlanmadan tüketiciye sunulan ürünler olarak üretilmektedir. Ahşap lambiri birçok ağaçtan elde edilebilmektedir. Bu nedenle ahşap, işçilik için harika bir malzemedir. Ahşap Sanat, cami içi kaplaması için özel olarak lambiri üretimi yapmakta sonucunda kaliteli işçilikle bütünleşen kaplamalar meydana gelmektedir.

Cami lambiri doğal ve estetik olarak camilerimizin içini büyük oranda değiştirmektedir. Duvar ve tavan kaplamalarının odaları daha sıcak ve rahat kıldığı düşünüldüğünde, camilerimizde ahşap lambiri kullanımı son derece doğru bir seçim olacaktır.
Ahşap sanat tarafından lambirilerin değişik kalınlık ve genişliklerde imalatı yapılabilmektedir.  Boy uzunlukları 2 ile 6 metre arasında değişmekle birlikte en kolay imal edileni ise 3 metre uzunlukta olanıdır.

Ahşap Sanat İle Camilerimizde Lambiri

Ahşap Sanat pek çok kişiyi bünyesinde bulunduran ve hemen her gün pek çok kişinin ibadet etmesini sağlayan bu yapılarda kullanılan malzemenin kaliteli ve dayanıklı olması gerektiğinin bilinciyle cami lambiri üretimi yapar. Göze ve ruha, içsel huzura hitap eden bu yapılarda dayanıksız, kötü gözüken işlevsel özelliklerden yoksun mobilyalara alternatif olarak hizmet vermeye başlayan ve işindeki başarısıyla bilinen Ahşap Sanat, hizmet ettiği ve cami lambiri üretimini gerçekleştirdiği Camilerin ne derece önemli olduğunun bilincindedir ve buna uygun mobilyalar üretir.