Müezzinlik Modelleri

MÜEZZENLİK MODELLERİ

Camiler, Allah’ın bütün kullarının eşit bir şekilde görüldüğü ve Allah’ın kullarının bir araya gelip ibadet ettikleri yerlerdir. Bu yerlerde, müezzinler görev yapar. Müezzinler için ayrılmış olan bölüme ise müezzinlik adı verilir.
Özellikle dini mimariye baktığımızda ahşap işçiliğinin geniş bir kullanım alanına sahip olduğunu görürüz. Ahşap Sanat, cami mobilyalarında işçilik ve kalitenin çok önemli olduğunun bilincinde olarak üretim yapar.
Ahşap Sanat ürettiği müezzinlik modelleri ile ince işçiliğin, kalitenin ve dayanıklılığın izlerini kolaylıkla görebilmenize imkân tanırken camilerimiz için kaliteli içerikler sunar.

Müezzinlik Nedir?

Cami yapılarının içerisinde müezzinlere ait bir parça olarak bilinen müezzinlik, çeşitli modellerde olabilmektedir. Genellikle tahta ve taş parmaklıklarla çevrili olan müezzinlikler, Müezzinlerin ezan, kaamet ve tesbihat sesi vermesi bazen de imamın tekbirlerini tekrarlaması için yapılan parçalardır. Müezzinlik, yapısal olarak 3 metre boyuna ulaşabilmektedir. Müezzinlik mahfili ise genellikle yapının sahip olduğu maddenin ayakları ile destekte durmaktadır.

Ahşap Sanat İle Müezzinlik Modelleri

Camiler, Allah’ın bütün kullarının eşit bir şekilde görüldüğü ve Allah’ın kullarının bir araya gelip ibadet ettikleri yerler olarak bilinir. Camide minber, mihrap ve kürsü gibi alanlara ek olarak farklı ve estetik görünüm katmak; namaz kılınacak yer sayısını artırmak, müezzinlerin namaz kılacağı yeri belirlemek gibi amaçlarla mimari ögeler bulunur. Cami yapılarının içerisinde müezzinlere ait bir parça olarak üretilen Müezzinlik modelleri genellikle ahşap parmaklıklarla çevrili olmaktadır. Müezzinler müezzinlikte ezan, kaamet ve tesbihat sesi verirken kimi zaman imamın tekbirlerini tekrarlar.

Dini mimaride ahşap işçiliği geniş bir kullanım alanına sahip olmakla birlikte yadsınamayacak kadar önemlidir de.  Ahşap Sanat, cami mobilyalarında işçilik ve kalitenin çok önemli olduğunun bilincindedir. Bu nedenle ürettiği tüm mobilyalarında olduğu gibi müezzinlik modelleri ile ince işçiliğin, kalitenin ve dayanıklılığın izlerini kolaylıkla görebilmenize imkân tanır. İbadet yeri olan camilerimizde müezzinlik modelleri yapımında incelik ve titizlik hedefimizdir. Bununla birlikte, söz konusu olan müezzinliklerin diğer mimari ögelerle uyumlu olmasına da büyük önem veren ekibimiz, sizlere birçok model sunmaktadır. Eğer siz de müezzinlik modellerimizi incelemek ve daha detaylı almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.