Minber Modelleri

AHŞAP MİNBER

Özellikle dini mimaride ahşap işçiliği geniş bir kullanım alanına sahiptir.  Ahşap Sanat, cami mobilyalarında işçilik ve kalitenin çok önemli olduğunun bilincindedir. Bu nedenle ürettiği ahşap minber ile ince işçiliğin, kalitenin ve dayanıklılığın izlerini kolaylıkla görebilmenize imkân tanır.

Ahşap minber, camilerde oldukça önemli bir kısımdır. Bu nedenle yapımında incelik ve titizlik ister. Klasik bir minber, 1.Kapı, 2.Gövde ve 3.şerefe olarak üç ana kısımdan oluşmaktadır. Kapıda yan söveler, aynalık, taç ve kapı kanatları bulunur. Camilerde mihrabın sağına konumlandırılan bu minberler camilerin en işlemeli bölümlerinden biri olmakta ve taş, ahşap, mermer ve tuğla gibi farklı malzemelerden yapılabilmektedir. Ahşap Sanat, ahşap minber hizmeti vermektedir.

Ahşap Minber Nedir?

Ahşap Minber sözlük anlamı olarak kademe kademe yükselmek için üzerine çıkılan yer olarak yer almaktadır. Genellikle camilerde hatibin hutbe okurken daha net bir şekilde görülüp duyulmak için çıktığı basamaklı bu iç donatı elemanını ifade etmekte, haliyle de oldukça önemli bir cami mobilyası olmaktadır.

Ahşap Minber dini hayatın şekillenmesi sosyal hayata yön verilmesi ve siyasal yaşama dair düşünce ve fikirlerin topluma aktarıldığı yer olma özelliğinden dolayı önemli bir mimari eleman olarak kabul görmektedir. Bu mimari eleman camii ile mescit arasındaki farklılığı ortaya koyan en temel belirleyici öge olarak bilinmekte bu nedenle de herhangi bir işlevsel niteliğe sahip mimari ögenin ötesinde birkaç farklı özellikler göstermesiyle camii mekânında dikkat çekmektedir.

Minber elemanları ise; korkuluk, kapı, yan ayaklıklar ve köşktür.

Ahşap Sanat ile Ahşap Minber Üretimi

Ahşap Sanat pek çok kişiyi bünyesinde bulunduran ve hemen her gün pek çok kişinin ibadet etmesini sağlayan bu yapılarda kullanılan malzemenin kaliteli ve dayanıklı olması gerektiğinin bilinciyle ahşap minber üretimi yapar. Göze ve ruha, içsel huzura hitap eden bu yapılarda dayanıksız, kötü gözüken işlevsel özelliklerden yoksun mobilyalara alternatif olarak hizmet vermeye başlayan ve işindeki başarısıyla bilinen Ahşap Sanat, hizmet ettiği ve ahşap minber üretimini gerçekleştirdiği Camilerin ne derece önemli olduğunun bilincindedir ve buna uygun mobilyalar üretir.