Mahvil Korkuluk Modelleri

CAMİ MAHFİL KORKULUK

Dini mimaride ahşap işçiliği geniş bir kullanım alanına sahip olmakla birlikte önemlidir de.  Ahşap Sanat, cami mobilyalarında işçilik ve kalitenin çok önemli olduğunun bilincindedir. Bu nedenle ürettiği tüm mobilyalarında olduğu gibi cami mahfil korkuluk ile ince işçiliğin, kalitenin ve dayanıklılığın izlerini kolaylıkla görebilmenize imkân tanır. Cami lambirisi camilerde oldukça önemli bir kısımdır. İbadet yeri olan camilerimizde cami mahfil korkuluk yapımında incelik ve titizlik hedefimizdir.
Camiler, Allah’ın bütün kullarının eşit bir şekilde görüldüğü ve Allah’ın kullarının bir araya gelip ibadet ettikleri yerler olarak bilinir. Camide minber, mihrap ve kürsü gibi alanlara ek olarak farklı ve estetik görünüm katmak; namaz kılınacak yer sayısını artırmak, müezzinlerin namaz kılacağı yeri belirlemek gibi amaçlarla mahfil korkuluk da bulunmaktadır.

Mahfil Korkuluk Nedir?

Mimari açıdan incelendiği zaman camiler oldukça ilgi çekici yapılardır. Camiler içerisinde bulunan mahfil korkulukları süslemesi ve işlemesi ile camilere adeta farklı bir ahenk katmakta, İslam felsefesi ile doğrudan bütünleşmiş yapıda bulunmaktadır.
Mahfil korkuluk İslam mimarisinin en değerli eserleri olan camilerin özel kullanıma ait olarak yapılmış birimlere verilen isim olarak bilinir. Ancak Mahfil korkuluk kullanımı Peygamber Efendimiz (sav) döneminde bulunmamakta daha sonraları camilere yerleştirilmiş bir alan olarak bilinmektedir.

Mahfil, sözlük anlamı olarak toplantı yeri, dernek, meclis gibi anlamlara gelmekte ve cami içerisinde mahfil korkuluk ile kullanılmaktadır. Cami mimarisinde müezzinlere özel olarak ayrılmış yüksek yer anlamında kullanılan bu öge Ahşap Sanat tarafından özenli bir şekilde üretilir.

Ahşap Sanat Mahfil Korkuluk Üretimi

Ahşap Sanat pek çok kişiyi bünyesinde bulunduran ve hemen her gün pek çok kişinin ibadet etmesini sağlayan bu yapılarda kullanılan malzemenin kaliteli ve dayanıklı olması gerektiğinin bilinciyle mahfil korkuluk üretimi yapar. Göze ve ruha, içsel huzura hitap eden bu yapılarda dayanıksız, kötü gözüken işlevsel özelliklerden yoksun mobilyalara alternatif olarak hizmet vermeye başlayan ve işindeki başarısıyla bilinen Ahşap Sanat, hizmet ettiği ve mahfil korkuluk üretimini gerçekleştirdiği Camilerin ne derece önemli olduğunun bilincindedir ve buna uygun mobilyalar üretir.